Podstawowe informacje dla nowicjsuszy. Zapraszam do lektury

Tysiące godzin spędzonych na siłowni, hektolitry wylanego potu, walka ze swoimi słabościami.
Ten dział stworzony jest z myślą o Tobie - spytaj czy dobrze ćwiczysz.
 
Posty: 217
Dołączył(a): poniedziałek, 3 maja 2010, 00:00

Post przez overcame » wtorek, 4 maja 2010, 16:57

W tym artykule chcialem opisac kilka istotnych a zarazem podstawowych rzeczy. Jezeli kierujesz pytanie to najlepiej zebys wiedzial pare istotnych rzeczy o sobie. Mianowice pierwsza rzeczą jest okreslenie wlasnej budowy ciala. Wyrozniamy trzy cechy budowy ktore charakteryzuja sie nastepujaca:

Ektomorfik. Jest to człowiek charakteryzujący się drobną budowa ciała, który ma bardzo duże problemy z budowaniem masy mięśniowej oraz u którego metabolizm przebiega niezwykle szybko. Można powiedzieć, że pozytywnym aspektem organizmu ektomorfika jest fakt iż jego ciało bardzo szybko odbudowuje ubytki spowodowane treningiem (oczywiście przy założeniu, że stosowana jest właściwa dieta). W związku z tym raczej nie występuje u niego ryzyko przetrenowania. Ciało ektomorfika zawiera zazwyczaj niski poziom tłuszczu. Ektomorficy w porównaniu do ludzi należących do innych kategorii, muszą spożywać znacznie większe ilości kalorii [można spokojnie dodać 1000 lub 2000kcal], jeżeli tak się nie będzie działo, mięśnie w okresie regeneracji zużyją całe pokłady energii a potem "strawią siebie same". Minimum 5 pełnowartościowych posiłków dziennie, preferowane duże ilości złożonych węglowodanów oraz białka. Jeżeli chodzi o trening nie można sobie popuszczać. Intensywność plus ciężar równa się masa. Treningi muszą być ciężkie by należycie pobudzić mięśnie do wzrostu.
Mezomorfik. Tacy ludzie są w pewnym sensie najszczęśliwsi spośród trzech wszystkich. Mają tendencje do bycia muskularnymi, zachowując najlepsze atrybuty ektomorików i endomorfików. Mezomorfik to typ człowieka, który raczej nigdy nie ma problemów ze zmianą wagi ciała. Jego metabolizm na ogół uznawany jest za normalny. W porównaniu z ektomorfikiem, mezomorfik jest zwykle silniejszy, większy a jego ciało zawiera nieco więcej tłuszczu. Dużym plusem organizmu mezomorfika jest fakt iż nie musi on dostarczać tak dużej ilości kalorii aby utrzymać "status quo". Powinien się on stosować do ogólnych zasad dobrej diety, nie przesadzając z dowozem kalorii aby zachować w miarę nieotłuszczoną sylwetkę. Jeśli chodzi o wady można tutaj przede wszystkim powiedzieć o wydłużonym okresie regeneracji między sesjami treningowymi oraz o zbytniej pewności siebie. Mezomorficy często wierząc ślepo w swoją wspaniałą genetykę - nie poświęcają odpowiedniej uwagi dobrze zbilansowanej diecie i ciężkiemu treningowi.
Endomorfik. To człowiek sporych rozmiarów, przysłowiowy "kawał chłopa". Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jego przypadku metabolizm bije na głowę dwa poprzednie przypadki a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Należy przyłożyć uwagę do zmniejszonego spożycia tłuszczów i węglowodanów. Polecane są chude źródła białka takie jak ryby, indyk i białka jaj. Dobrym sposobem jest spożywanie 7 mniejszych posiłków dziennie, co pozwoli na lepsze spalanie kalorii. Należy stosować aeroby - pływanie, jazda na rowerze itp. Trening powinien składać się z serii o umiarkowanym ciężarze, z limitowanym czasem odpoczynku pomiędzy nimi. W związku ze spowolnionym metabolizmem zwiększa się również czas przeznaczony na odpoczynek i regenerację.

jezeli okreslimy swoja budowe ciala to nastepnie obieramy jaki chcemy osiagnac cel czyli np. mase miesniowa,rzezbe,sile. Wybierajac jeden cel stosujemy sie do glownych zasad. Jezeli chodzi o sam trening to zasady przedstawiaja sie nastepujaca:

1.ogolne zasady treningu na mase.
oparty powinien być na ćwiczeniach podstawowych(przysiady, wyciskania, uginania i wyprosty ramion, itp.)z wolnymi ciężarami(sztanga, sztangielki)-ilość serii kształtować się powinna następująco: na duże grupy mięśniowe(np. klatka, grzbiet, uda) ok.12-16 serii, na mniejsze(np. łydki, bicepsy, tricepsy) ok. 9-12 serii(ponadto 1-3 serii rozgrzewkowych w obu przypadkach),ilość powtórzeń 6-12,przerwy pomiędzy seriami ok.2-3 minut. Każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu. Czas trwania:4-8 tygodni. Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce.

2.Trening na rzeźbę.
tutaj zalecana jest większa liczba treningów(nawet do 6 tygodniowo)-każdą grupę mięśniową trenujemy nawet 2 razy w tygodniu. Treningi krótkie, bardzo intensywne(przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60-30 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń(dodajemy więcej ćwiczeń izolowanych, jak np. rozpiętki w leżeniu, krzyżowanie linek wyciągów, ćwiczenia na maszynach treningowych).Można stosować superserie, serie łączone, serie potrójne, gigantserie(powyżej 3 ćwiczeń na tę samą grupę wykonywanych w minimalnych odstępach)-oczywiście w miarę zaawansowania ćwiczącego. Na większe grupy mięśniowe wykonujemy 12-9 serii, na mniejsze10-7 serii-ilość powtórzeń nie mniejsza niż 10-12.Dobre połączenie to wykonanie po treningu siłowym treningu aerobowego(30-45 minut). Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

3.Trening na poprawę siły.
każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu. Trening na dużych ciężarach z małą ilością powtórzeń w seriach(8-1).Przerwy pomiędzy seriami wydłużamy do 3-5 minut. Na duże grupy wykonujemy 8-10 serii, na małe 6-8 serii(plus 2-3 serie rozgrzewkowe w obu przypadkach).Trening oparty na podstawowych ćwiczeniach(wyciskania, przysiady, uginania i wyprosty ramion, itp.) z użyciem wolnych ciężarów(sztanga, sztangielki).Czas trwania: 4-8 tygodni(nie dłużej) Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

Rozgrzewka.
Kazdy trening powinna poprzedac rogrzewka. Pomoze one wyeliminowac wszelkie kontuzje i przygotowac miesnie do wysilku fizycznego. Niewazne czy trening bedzie lekki czy ciezki musi on byc dobrze przeprowadzona rozgrzewką. Rogrzewamy miesnie ktore mamy zamiar trenowac na danym treningu. Najlepiej zaczac ją od wstepu np. bieznia, rower stacjonarny, skakanka, luzne wymachy rak.. Natepnie w drugiej czesci skupiamy sie na rozgrzaniu miesni ktore bedziemy trenowac na danym treningu, wykonuemy powtorzenia z ciezarem ktory bedzie wynosil 30-40% ciezaru na jakim bedziemy cwiczyli podczas treningu. Ostatio czesc to rozciaganie, jej celem jest zwiększenie zakresu ruchomości stawów, wzmocnienie ścięgien, lepsze ukrwienie mięsni. Po tak przeprowadzonej rozgrzewce mozemy przystapic do treningu.

Podstawowe polaczenie parti miesniowych:
klatka piersiowa i biceps
plecy(grzbiet) i triceps
nogi i barki
to jest oczywiscie ogolne przyjete polaczenie od ktorego mozna odbiegac lecz dla poczatkujacych napewno wystarczy.Cwiczenie wykonujemy pokolei czyli w pierwszej kolejnosci wykonujemy cwiczenia na duzei zlozone partie miesniowe, wykonujemy ćwiczenia na tę samą grupę jedno po drugim.

Regeneracja.
Po za odpowiednim treningiem, dieta jest nie mniej wazna regeneracja. Dzieki niemu osiagane najwieksze przyrosty. Warto pamietac ze regeneracja typu masaż, automasaż, pływanie oraz ćwiczenia na basenie, itp. bardzo korzystnie wplynie na nasze przyrosty.

Artykuł oparty o wlasna wiedze i atlas cwiczen. Pozdrawiam

 
Posty: 51
Dołączył(a): niedziela, 31 paź 2010, 01:00

Post przez Farenthide_M » niedziela, 31 paź 2010, 19:17

Najlepiej regeneruje się podczas snu.

Zapomniałeś jeszcze o redukcji - ogólnie ćwicząc na spalanie wykonuj małym ciężarem więcej serii, najlepiej aeroby 4x w tygodniu co najmniej.

Dobry artykuł :)

 
Posty: 35
Dołączył(a): czwartek, 18 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Kolno

Post przez Musculator » czwartek, 9 gru 2010, 13:20

Farenthide napisałeś chyba najgorszy błąd a przy tym najśmieszniejszą rzecz - małe ciężary? Otóż aby ukształtować coś z masy (czyt. zrobienie redukcji) należy:
1. Zmienić dietę
2. Zmniejszyć serie między seriamy
3. Zastosować szereg zasad, np. serie łączone, superserie, i inne.

natomiast cieżar zostajhe ten sam, broń Boże go nie zmniejszasz, to najczęściej popełniany błąd, o czym przeczytasz na www.musculator.pl

Pozdrawiam

 
Posty: 51
Dołączył(a): niedziela, 31 paź 2010, 01:00

Post przez Farenthide_M » wtorek, 18 sty 2011, 17:46

1. - zgadzam się
2. - chyba zmniejszyć przerwę miedzy seriami
3. - to nie jest konieczne, przy każdym innym cyklu można to samo zrobić

A po za tym, jeśli zmniejszymy ciężar, wykonamy więcej powtórzeń, przy czym bardziej się zmęczymy i więcej kcal spalimy. Oczywiście nie trzeba tego robić, ale jest to wskazane ;)

 
Posty: 20
Dołączył(a): czwartek, 10 sty 2013, 01:00

Post przez domowadama » czwartek, 10 sty 2013, 06:53

oo skorzystam, dobrze, że tu trafiłam jednak bo coś od tego odbiegłam :P

 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek, 4 lis 2013, 01:00

Post przez Andziara » poniedziałek, 4 lis 2013, 13:55

Ja dopiero zaczynam i szukając informacji trafiłam tutaj. Myślę, że takie porady są dla początkującego bardzo cenne.

 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 17 sty 2014, 01:00

Post przez brokulova8 » piątek, 17 sty 2014, 10:34

Tak, ja już trochecwicżę ,ale czytając forum dowiaduję sie nowych rzeczy i utwierdzam w tym, żę robię dobrze :)

 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota, 3 maja 2014, 00:00

Post przez marta12517 » sobota, 3 maja 2014, 17:37

Dopiero zaczynam ćwiczyć, cieszę się , że tu trafiłam.

okna drewniane http://www.oknawojcik.pl/okna-168-prezentacja.html
Polecam!


Powrót do Trening

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości